19 Haziran 2014 Perşembe

DEVLET YURTLARINDA ÇOCUKLARA UYUŞTURUCUDEVLET YURTLARINDA ÇOCUKLARA UYUŞTURUCU

Antalya’da korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili korkunç iddialar, gündeme bomba gibi düştü.
Antalya’da korunmaya muhtaç çocukların ilgisizlik nedeniyle fuhuşa sürüklendiği, madde bağımlısı olmayan çocukların madde bağımlılarına yönelik ünitelerde tutulduğu, sevgi evlerinde kalan kız çocuklarının kurumdaki bazı görevliler tarafından cinsel tacize uğradığına yönelik korkunç iddialar gündeme bomba gibi düştü.

Kısa süre önce görevden alınan Antalya Sosyal Politikalar İl Müdürü Afife Taş döneminde gerçekleştiği iddia edilen olaylar dizisi daha önce yurtlarda kalıp yurt çocuklarına yardım amaçlı olarak kurulan derneklerde görev alan N.E.Y.’nin Aile ve Sosyal Politikalar ve İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği 6 sayfalık ‘dehşet dosyası’ ile ortaya çıktı.
Bakan Ayşenur İslam ve Efkan Ala ismine yollanan dosyada tacize uğradığı, madde bağımlısı olmadığı halde bağımlı ünitelerinde tutulduğu iddia edilen çocukların isim ve yaşları açık biçimde yazılırken, 23 Mayıs tarihinde iddiaları gündeme taşıyan N.E.Y.’nin yazılı ifadesine başvuruldu ve Antalya Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne 4 müfettiş gönderildi.
İŞTE DEHŞET DOSYASI

N.E.Y. tarafından bakanlıklara gönderilen dosyada yer alan iddialar ise şöyle:
Devlet koruması altında olan 25 kız çocuğu madde bağımlısı haline gelmiş ve fuhuş batağına sürüklenmiştir. Bu arkadaşlarımızın isimleri bendedir. H.D. (16) madde bağımlısı olmadığı halde 4 ay bağımlı ünitesinde tutuldu. Şiddetten koruma kabulü yapılan E.G. (6) , A.Ö.G. (4), H.G. (3), A.D. (5) de madde bağımlısı olmadığı halde 4 ay bağımlı ünitesinde tutuldu.
http://www.mynet.com/haber/yasam/bu-6-sayfa-turkiyeyi-sarsacak-1277484-1